Class Management Help April 13 Begin Date: 4/11/2016 12:00:00 AM -- Due Date: 4/
ID: 1494501 • Letter: C
Question
Class Management Help April 13 Begin Date: 4/11/2016 12:00:00 AM -- Due Date: 4/13/2016 2:00:00 AM End Date: 4/13/2016 2:00:00 AM (20%) Problem 3: Consider a helium balloon with volume 1.95 L 50% Part (a) Calculate the buoyant force on the balloon, in newtons. Use 1.29 kg/m3 for the density of air. 50% Part (b) Given the mass of the rubber in the balloon is 1.7 g, what will be the net force, in newtons, in the vertical direction (taking up as positive on the balloon if it is released? Neglect the volume of the rubber, and use 0.18 x 10% g/cm, for the density of helium Grade Summarv Deductions Potential 30% 70% net cosO asin() atan)acotanO sinho cosh0 anh0 cotanhO Degrees Radia Submissions Attempts remaining: 2 (10% per attempt) detailed view sin tan HOME cotan)asi acos) 123 0 10% 10% 10% END 2 ns BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint Feedback I give up!Explanation / Answer
volume of helium = 1.95 L=1.95*10^(-3) m^3
density of helium=0.18*10^(-3) g/cm^3=1.8*10^(-7) kg/m^3
mass of helium= volume of helium *density of helium=3.51*10^(-10) kg
mass of rubber=1.7 g=0.0017 kg
total mass= mas of rubber+mass of helium=1.700000351*10^(-3) kg
total downward force=0.3527*9.8=0.01666 N
buoyant force=0.02465
net upward force=0.00798 N