Blimps Ahoy! A blimp\'s and it\'scargo have mass m = 780 kg. Lift for the blimp
ID: 1494564 • Letter: B
Question
Explanation / Answer
THe force needed is 780*g N
F = 780 * 10 = 7800 N
we know that the buoyant force is given by the weight of the displacecd air.
THe differential density of air and filled gas be
Density difference = 1.22 - 0.09 = 1.13 kg/m^3
Hence the the volume be
V *density = 780
V = 780 /1.13 = 690 m^3
And for helium
Difference = 1.22 - 0.178 = 1.042 kg/m^3
Hence the volume for He will be
V = 780/1.042 = 748 m^3