Please help. Thanks! A 21.8-L tank of carbon dioxide (CO 2 ) is at a pressure of
ID: 1494745 • Letter: P
Question
Please help. Thanks!
A 21.8-L tank of carbon dioxide (CO2) is at a pressure of 9.53 atm and temperature of 19.4 Celsius. A fire breaks out, raising the ambient temperature to 69.1 Celsius while 82.3 g of gas leak out of the tank. Calculate the final pressure (in atm) in the tank as a result of the fire and leakage. Hint: Use R= 0.0821 (L*atm/mol*K) for the gas constant in the ideal gas law. This allows you to use liters for volume and atmospheres for pressure. Your answer should be to the third decimal place.
Explanation / Answer
volume will remain same
initial mole = ni = PV/RT
T = 19.4 C = 292.4 K
ni = 8.65 moles
mass of CO2 initially = no of moles * atomic weight = 8.65 x 44 = 380.7865 gm
after fire temprature = 69.1 + 273 = 342.1 K
mass left = 380.7865 - 82.3 = 298.4865 gm
no of moles = nf = 6.784 moles
here volume is constant
Piv/ni*RT1 = Pf*V/nf*R*T2
Pf = Pi*nf*T2/ni*T1
Pf = 8.744 atm