Car A has a mass of 1400 kg and is approaching the intersection shown at the sam
ID: 1495451 • Letter: C
Question
Car A has a mass of 1400 kg and is approaching the intersection shown at the sam time Car B with a mass of 1100 kg is approaching the same intersection. If the two cars are involved in a collision such that they become entangled and the ensuing wreckage moves with velocity v = 10i + 7j m/s, then determine the speed of each car prior to impact. Also determine the percentage of energy lost in the process of the collision. v_A,1 = 22.7 m/s, v_B,1 = 12.5 m/s v_A,1 = 12.5 m/s, v_B,1 = 22.7 m/s v_A,1 = 10.5 m/s, v_B,1 = 20.7 m/s v_A,1 = 20.7 m/s, v_B,1 = 10.5 m/sExplanation / Answer
given that
ma = 1400 kg
mb = 1100 kg
V = 10i+7j m/s
using conservation of momentum
P before collision = P after collision
mb*vb i + ma*va j = (ma+mb) * V
1100*vbi + 1400*vbj = (1400+1100) * (10i+7j)
1100*vbi + 1400*vaj = 25000i + 17500j
1100*vbi = 25000i .......eq1
1400*vaj = 17500j ........eq2
from eq1
vbi = 25000/1100 = 22.72 i m/s
from eq2
vaj = 17500/1400 = 12.5 j m/s
so answer is (b)
part (b)
initial kinetic energy
KEi = 1/2*ma*va^2 + 1/2*mb*vb^2
KEi = 1/2*1400*(12.5)^2 + 1/2*1100*(22.72)^2
KEi = 393284.12 J
final kinetic energy after collision
KEf = 1/2*(ma+mb)*V^2
magnitude of V = sqrt (Vi^2+Vj^2)
KEf = 1/2 * (1400+1100) * ((10)2 + (7)2)
KEf = 1/2 * 2500 * 149
KEf = 186250 J
loss in kinetic energy = kEi - KEf / KEi
loss in kinetic energy = 393284.12 - 186250 / 393284.12 = 0.52
percentage loss = 52 %
answer