Let\'s say you measure an average acceleration to be 0.4537ms-2. What is the hei
ID: 1496113 • Letter: L
Question
Let's say you measure an average acceleration to be 0.4537ms-2. What is the height in cm of the riser block. Assume that the legs of the track span 1.000m and that there is neither friction or drag. Also assume that the block is under one of the legs of the track Let's say you measure an average acceleration to be 0.4537ms-2. What is the height in cm of the riser block. Assume that the legs of the track span 1.000m and that there is neither friction or drag. Also assume that the block is under one of the legs of the trackExplanation / Answer
acceleration down the ramp = g sin() = gh/L
Now v = dx/dt = 2 x0.4537 x t
and a = dv/dt = 2 x 0.4537 = 0.9074
So a = 0.9074 = gh/L
so h = aL/g = 0.9074x 1 /9.81 = 0.0925m = 9.24cm