Please have a hand-written step by step if possible. A particle of mass m = 0.5
ID: 1497790 • Letter: P
Question
Please have a hand-written step by step if possible.
A particle of mass m = 0.5 kg is shot from point P with an initial speed v_0 at an angle of Theta to the horizontal, as shown in the figure. The horizontal component of the initial velocity vector is 30 m/s, and the particle rises to a maximum height of 20 m above point P. Apply what you have learned about conservation of mechanical energy to determine. the vertical component of the initial velocity vector, (20 m/s) the work done by the gravitational force on the particle during its motion from point P to point B, and (300 J) the horizontal, and vertical components of the velocity vector when the particle reaches point B. (v_0x = 30 m/s & v_0y = -40 m/s)Explanation / Answer
As given in question
Vo*cos(theta) = 30
So,
{Vo * cos(theta)}^2 = 900 ....................(1)
[{ Vo * sin(theta) }^2]/(2 * g) = 20
{Vo*sin(theta) }^2 = 400 .....................(2)
By Adding (1) and (2)
We have
Vo = 36.05551275 m/s
And we also have
Vo * cos (theta) = 30
So,
theta = 33.69006753 degree
a)
So
Vertical component of initial velocity = Vo*sin(theta) = 20m/s
b)
Due to height 60m it gives complex roots so time t is impossible