Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure below where L = 5.50 mH and R_2 = 480 o

ID: 1501423 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure below where L = 5.50 mH and R_2 = 480 ohm. (a) When the switch is in position a, for what value of R_1 will the circuit have a time constant of 15.1 mus? kohm (b) What is the current in the inductor at the instant the switch is thrown to position b? mA Two solenoids A and B, spaced close to each other and sharing the same cylindrical axis, have 430 and 600 turns, respectively. A current of 3.80 A in solenoid A produces an average flux of 300 muWb through each turn of A and a flux of 90.0 muWb through each turn of B. (a) Calculate the mutual inductance of the two solenoids. mH (b) What is the inductance of A? mH (c) What is the magnitude of the emf that is induced in B when the current in A changes at the rate of 0.500 A/s? mV

Explanation / Answer


time constant T = L/R

15.1*10^-6 = 5.5*10^-3/R

R = 364.24 ohms

R = (R1*R2)/(R1+R2)

364.24 = (R1*480)/(R1+480)


R1 = 1510.32 ohms

__________

(b)

I = V/R = 24/364.24 = 0.066 A

++++++++++++++++++

(a)


PhiB = M*IA

90*10^-6 = M*3.8


M = 0.024 mH


(b)


phiA = L*IA

300*10^-6 = L*3.8


L = 0.789 mH


(c)

E = M*dI/dt

E = 0.024*0.5 mA


E = 0.012 mv