Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

About 90 g of blood is pumped from a person\'s heart into the aorta during each

ID: 1501593 • Letter: A

Question

About 90 g of blood is pumped from a person's heart into the aorta during each heartbeat. The blood starts at rest with respect to the body and has a speed of about 1.1 m/s in the aorta.

Part A

If the pumping takes 0.19 s, what is the magnitude of the average force exerted by the heart on the blood?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

About 90 g of blood is pumped from a person's heart into the aorta during each heartbeat. The blood starts at rest with respect to the body and has a speed of about 1.1 m/s in the aorta.

Part A

If the pumping takes 0.19 s, what is the magnitude of the average force exerted by the heart on the blood?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

Vi = 0 m/s
Vf = 1.1 m/s

v = Vf - Vi
v = 1.1 m/s

m = 90 * 10^-3 Kg
t = 0.19 s

Impulse,
F*t  = m*v
F*0.19 = (90*10^-3) * 1.1
F = 0.52 N
Magnitude of the average force exerted by the heart on the blood, F = 0.52 N