A charged particle moves perpendicular to a uniform magnetic field. The particle
ID: 1501845 • Letter: A
Question
A charged particle moves perpendicular to a uniform magnetic field. The particle follows a circular path in the magnetic field is 0 35 T, and the radius of the path is r = 8.50 m. Determine the mass of the particle, given that the particle's charge has a magnitude of q = 6.25 times 10^-5 C. If this same charge were to move at the same speed and the angle between its velocity and the same magnetic field were 35 degree, what would be the magnitude of the magnetic force that the charge would experience?Explanation / Answer
a) As r = mv/qB ======> m = (qrB)/v = (6.25*10^-5*8.5*0.35)/150 = 1.24*10^-6 Kg
b) F = qvBsin35 = 6.25*10^-5*150*0.35*sin35 = 1.88 mN