light of wavelength 410 nm falls on a sodium photocathode with a work function 2
ID: 1502990 • Letter: L
Question
light of wavelength 410 nm falls on a sodium photocathode with a work function 2.28 eV. determine the max kinetic energy in eV units carried by the emitted photoelectrons. are photoelectrons emitted if th wavelength is 510 nm light of wavelength 410 nm falls on a sodium photocathode with a work function 2.28 eV. determine the max kinetic energy in eV units carried by the emitted photoelectrons. are photoelectrons emitted if th wavelength is 510 nm light of wavelength 410 nm falls on a sodium photocathode with a work function 2.28 eV. determine the max kinetic energy in eV units carried by the emitted photoelectrons. are photoelectrons emitted if th wavelength is 510 nmExplanation / Answer
SOLUTION:
Ephoton = hf = hc/ = 6.63 x 10-34 x 3 x 108 /(410 x 10-9) = 4.85 x 10-19 j =
= 4.85 x 10-19 / (1.6 x 10-19 ) eV = 3.03 eV => Ephoton = 3.03 eV
Now:
Ephoton = f + KEmax => 3.03 = 2.28 + KEmax => KEmax = 3.03-2.28 = 0.75 eV