Please help with this question... Problem 30.46 A laser produces a 5.30 mW beam
ID: 1503288 • Letter: P
Question
Please help with this question...
Problem 30.46
A laser produces a 5.30 mW beam of light, consisting of photons with a wavelength of 623.8 nm .
Part A
How many photons are emitted by the laser each second?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
The laser beam strikes a black surface and is absorbed. What is the change in the momentum of each photon that is absorbed?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What force does the laser beam exert on the black surface?
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 30.46
A laser produces a 5.30 mW beam of light, consisting of photons with a wavelength of 623.8 nm .
Part A
How many photons are emitted by the laser each second?
n = photons/sSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
The laser beam strikes a black surface and is absorbed. What is the change in the momentum of each photon that is absorbed?
p = kgm/sSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What force does the laser beam exert on the black surface?
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
h - Planck's constant
c - speed of light (in meters per second)
lambda - wavelength in meters
a) Energy of one photon E = hc/lambda = 6.626 * 10^-34 * 3 * 10^8 / 623.8 * 10^-9
Number of photons = 0.036/(energy of one photon) = 0.036 / 3.188521962 * 10^-19 = 1.129049774 * 10^17
b) p = h/lambda ( change in momentum of each photon)
p = 1.062840654 * 10^-27 Kg m/s
c) Ft = change in momentum of all the photons = change in momentum of each photon * number of photon
Ft = change in momentum of all the photons = 1.0628 * 10^-27 * 1.129049774 * 10^17
Ft = change in momentum of all the photons = 1.2 * 10^-10 kg m/s