Can someone explain this problem? An object mass 100kg is initially at rest on a
ID: 1506054 • Letter: C
Question
Can someone explain this problem? An object mass 100kg is initially at rest on a horizontal frictionless surface. At time t = 0, a horizontal force of 10N is applied to the object for 1s and then removed. Which of the following is true of the object a time t = 2 if it is still on the surface.
1)it is at the same position it had at t = 0, since a force of 10N is not large enough to move such a massive object
2) it is moving with decreasing acceleration
3) It is moving with constant nonzero acceleration
4)it is moving at a constant speed
5) it has come to rest some distance away from the position it had at t =0
Explanation / Answer
since after 1 sec no force is acting on the object
so Fnet = 0 therefore
acceleration = 0
since a = 0
speed will be constant ( any doubt comment below)