Problem 11.49 Part A A uniform, 246-N rod that is 2.19 m long carries a 225- N w
ID: 1506952 • Letter: P
Question
Problem 11.49 Part A A uniform, 246-N rod that is 2.19 m long carries a 225- N weight at its right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1)). When W is placed 41.1 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 74.9 cm from the right end. Find W Submit My Answers Give Up Part B If W is now moved 30.0 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance? of 1 In 225 N My Answers Give Up Part C If W is now moved 30.0 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance? tothe left to the right Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Weight of rod, = 246 N
Length of rod = 2.19 m
Weight = 225 N
Distance of fulcrum from the right end = 74.9 cm
Distance btw Weight and the fulcrum = 219 - 74.9 - 41.1 cm = 103 cm
As the system is at equilibrium,
W*103 + 246 * (219/2 - 74.9) = 225 * 74.9
W = 80.98 N
W = 81 N
Let the new fulcrum distance be X cm from the right end.
Distance of W from the left end = 41.1 + 30.0 = 71.1 cm
So Again using eq condition.
81* (219 - 71.1 - X) + 246 * (219/2 - X) = 225 * X
X = 70.5 cm
Distance to be moved by fulcrum = 74.9 cm - 70.5 cm
Distance to be moved by fulcrum = 4.4 cm
Direction :- To the Right.