A parallel plate capacitor is made with two square plates of side length 8cm sep
ID: 1507350 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor is made with two square plates of side length 8cm separated by a 1.5mm air gap. a) What is the capacitance of this capacitor? b) If a positive charge of 420µC is placed on one side of the capacitor and a negative charge of 420µC is placed on the other, what is the potential difference between the two plates? Now, consider two different possibilities: c) While the two sides of the capacitor remain isolated (charge is conserved), a dielectric with k = 22.8 is inserted between the two plates. What are the new values of Q, C, and V ? d) The two plates are connected to a battery (constant potential source), a dielectric with k = 22.8 is inserted between the two plates. What are the new values of Q, C, and V ?
Explanation / Answer
a) Co = e0*A/d = (8.85*10^-12*0.08*0.08)/1.5*10^-3 = 3.776*10^-11 F
b) Vo = Qo/Co = 420*10^-6/3.776*10^-11 = 1.11*10^7 V
c) Q = kQo = 22.8*420*10^-6 = 0.009576 C
C = kCo = 22.8* 3.776*10^-11 = 8.61*10^-10 F
V = Q/C = 1.11*10^7 V