If a Saturn V rocket with an Apollo spacecraft attached had a combined mass of 3
ID: 1509920 • Letter: I
Question
If a Saturn V rocket with an Apollo spacecraft attached had a combined mass of 3.0 times 10^5 kg and reached a speed of 11 km/s, how much kinetic energy would it then have? Number Units the tolerance is +/-2% By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn point potential policy set by your instructor. You have surpassed the number of attempts to earn Maximum Points for this Question, for this attempt, and any subsequent attempt(s), you will earn points according to the Point potential policy set by your instructor.Explanation / Answer
m = mass = 3 x 105 kg
V = speed = 11000 m/s
kinetic energy is given as
KE = (0.5) m V2 = (0.5) (3 x 105) (11000)2
KE = 1.82 x 1013 J