Problem 8 (25 pts) A bullet with mass 20 grams traveling at 270 m/s is fired ver
ID: 1511624 • Letter: P
Question
Problem 8 (25 pts)
A bullet with mass 20 grams traveling at
270 m/s is fired vertically into a block of wood weighing 13.7 Newtons that is initially at rest.
(A) Calculate how high the bullet and the block will go after the bullet is fully embedded (assume you can ignore gravity during the collision of the block and the bullet) (10 pts)
(B) Calculate the speed block plus the bullet right after the collision (8 pts)
(C ) Calculate the work done by the wood on the bullet as it slows the bullet down (again, ignore gravity during the collision) (7 pts)
Explanation / Answer
linear momentum is conserve
mv = (M+m)v'
M = 13.7 /9.8 kg
v' = 3.808 m/s
speed of (bullet and block)
part a )
mv^2/2 = mgh
h = v^2/2g
h = 0.74 m
part b )
v' = 3.808 m/s
W = change in kinetic energy
W = (m+M)v'^2/2 - mv^2/2
W = -718.7 J