Please solve this problem. Answer is a. 0.667 m b. 8.00 s c 0.0833 m/s d. -0.035
ID: 1511692 • Letter: P
Question
Please solve this problem.
Answer is
a. 0.667 m
b. 8.00 s
c 0.0833 m/s
d. -0.0350 J m/s
e. -0.0140 J m/s^2
N The wave function yler, 1) = (0.0500 m) sin (3T + describes and in seconds. ribes a transverse wave on a rope, with x and y in meters located at What are the , periodand of a. wavelengthb. , ce, speed the wave? .00 s, what is the transverse velocity of a rope element d. Atta x = .? At t= 1.00 s, what is the transverse 0200 me. acceleration of a rope element located at x = 0.200 m? Answer each part using three significant figures.Explanation / Answer
y(x,t) = 0.05*sin(3pix + pi*t/4)
y(x,t) = A*w*sin(kx + wt)
A) wave length lamda = 2*pi/k = 2*3.142/(3*pi) = 0.667 m
B) period = 2*pi/w = 6.284/(3.142/4) = 8sec
C) speed of the wave v = w/k = (pi/4)/(3*pi) = 0.0833 m/sec
d) velocity v= dx/dt =0.05*(3.142/4)*cos((3*3.142*0.2)+(1*3.142/4))
v = -0.035 m/sec
e) accelaration a = dv/dt =-0.05*(3.142/2)^2*sin((3*3.142*0.2)+(1*3.142/4))
a = -0.0559 m/s^2