The answers are 0.7A and CCW but I don\'t know how to solve this. A metal rod is
ID: 1512071 • Letter: T
Question
The answers are 0.7A and CCW but I don't know how to solve this.
A metal rod is forced to move with a constant velocity of 4 m/s along two parallel metal rails connected with a metal strip at the left edge. The rod has a resistance of 10 Ohm and the rails and strip have no resistance. The rails are separated by a distance of 1 meter. A magnetic field is directed into the page, with magnitude given by B(Y,t) = Y^2 (t+1) where B is in Teslas, t is in seconds, and y is in meters. The x-axis extends to the right with the X=0 position coinciding with the fixed left edge. The Y-axis extends upward with the Y=0 position coinciding with the bottom rail. At t=0, the rod is positioned at x=1 meter. Find the magnitude and direction (CW or CCW) of the current that is induced the circuit at t=2. Give an explanation to support your direction choice.Explanation / Answer
The formula used to is,
emf = B*L*v
Emf = voltage
V = B*L*v
IR = B*L*v
So,
I = B*L*v / R
Now how direction is CCW:
Here velocity in positive x-direction
magnetic fied directed into the page
So, by using Fleming's right hand rule OR right hand thumb rule,
we will get induced current is in counter clockwise direction.