Inside a NASA test vehicle, a 3.50-kg ball is pulled along by a horizontal ideal
ID: 1517404 • Letter: I
Question
Inside a NASA test vehicle, a 3.50-kg ball is pulled along by a horizontal ideal spring fixed to a friction-free table. The force constant of the spring is 225 N/m . The vehicle has a steady acceleration of 5.00 m/s2, and the ball is not oscillating. Suddenly, when the vehicle's speed has reached 45.0 m/s, its engines turn off, thus eliminating its acceleration but not its velocity.
Part A:Find the amplitude.
Part B: Find the frequency of the resulting oscillations of the ball.
Part C: What will be the ball's maximum speed relative to the vehicle?
Explanation / Answer
A) let A is the amplitude
F = k*A
m*a = k*A
==> A = m*a/k
= 3.5*5/225
= 0.0778 m
B) we know, angular frequency, w = sqrt(k/m)
= sqrt(225/3.5)
= 8.02 rad/s
we know, f = w/(2*pi)
= 8.02/(2*pi)
= 1.276 hz
C) Vmax = A*w
= 0.0778*1.276
= 0.100 m/s