A tow truck pulls a car 4.60 km along a horizontal roadway using a cable having
ID: 1518587 • Letter: A
Question
A tow truck pulls a car 4.60 km along a horizontal roadway using a cable having a tension of 815 N. (a) How much work does the cable do on the car if it pulls horizontally? How much work does the cable do on the car if it pulls at 30.0° above the horizontal? (b) How much work does the cable do on the tow truck if it pulls the car horizontally? How much work does the cable do on the tow truck if it pulls the car at 30.0° above the horizontal? (c) How much work does gravity do on the car in part (a) if its pulled horizontally? How much work does gravity do on the car in part (a) of its pulled at an angle of 30.0°?Explanation / Answer
a) Work = F.s = 815*4600 = 3749000 J
= F.s = Fscos(30) = 3246729.239 J
c) Work done by gravity in both the cases is zero, as there is no displacement in the direction of gravity