Suppose you get on an elevator on the ground floor. The elevator starts at rest
ID: 1518626 • Letter: S
Question
Suppose you get on an elevator on the ground floor. The elevator starts at rest and picks up speed for 3.3 second, attaining a speed of 9.1 m/s. It travels at a constant speed for 12 s. It then comes to a hault in 7.2s. What is your height above the ground? Suppose you get on an elevator on the ground floor. The elevator starts at rest and picks up speed for 3.3 second, attaining a speed of 9.1 m/s. It travels at a constant speed for 12 s. It then comes to a hault in 7.2s. What is your height above the ground?Explanation / Answer
u1 = 0
t1 = 3.3
v1 = 9.1
t2 = 12s
u2=9.1 = v2
t3=7.2s
v3=0
v=u+at
9.1 = 3.3a
a = 9.1/3.3
v^2=2*a*s
s = 15.015
s = 12*9.1 = 109.2
0 = 9.1 + a*7.2
a = -9.1/7.2
s = 9.1*7.2 - 1/2*(9.1/7.2)*7.2^2
s = 32.76
S = 32.76+109.2+15.015
s=156.975