I need work, formulas, justifications, diagrams, and solutions to double check m
ID: 1519853 • Letter: I
Question
I need work, formulas, justifications, diagrams, and solutions to double check myself
Explanation / Answer
given that
B = 1.7mT
current = I = 20A
Field due to st. wire at a distance r from it is
B = 0 I/2r
r = (4 * 10-7)*20A /(2) *(1.7*10-3T)
r = (2* 10-7)*20A / (1.7*10-3T)
r = 2.35mm