A 4 . 3 kg steel ball and 4 . 5 m cord of negli- gible mass make up a simple pen
ID: 1521704 • Letter: A
Question
A 4.3 kg steel ball and 4.5 m cord of negli- gible mass make up a simple pendulum that can pivot without friction about the point O. This pendulum is released from rest in a hor- izontal position and when the ball is at its lowest point it strikes a 4.3 kg block sitting at rest on a shelf. Assume that the collision is perfectly elastic and take the coefficient of friction between the block and shelf to be 0.54.
The acceleration of gravity is 9.81 m/s2.
What is the velocity of the block just after impact?
Answer in units of m/s.
Part B:
How far does the block move before coming to rest?
Answer in units of m.
Explanation / Answer
A. The speed of the ball at its lowest point is:
0.5mv² = mgh
v = [2gh]
= [2(9.81m/s²)(4.5m)]
= 9.396 m/s
Then, using the law of conservation of momentum, where the ball is m, the block m:
0 = mv + mv
v = - mv/m
= -(4.3kg)(9.396m/s) / 4.3kg
= -4.3 m/s
B. The acceleration of the block is:
F = ma = -µmg
a = -µg
= -0.54(9.81m/s²)
= -5.297 m/s²
So, it will slide to a stop in a distance of:
v² = v² + 2ax
x = (v² - v²) / 2a
= [0 - (-9.396m/s)²] / 2(-5.297 m/s²)
= 1.25 m