If an un polarized light passes through an ideal Polaroid filter, what percent o
ID: 1522695 • Letter: I
Question
Explanation / Answer
1)
Ipolarized = Iunpolarized/2
50% of light is transmitted
2)
I1 = I0/2
I2 = I*(cos60)^2
I2 = I0/2)*(cos60)^2
I2 = Io/8 <<<-------answer
(3)
when the reflected light is polarized
i + r = 90
r = 90-i
from snells law
nair*sini = nw*sinr
1*sini = 1.33*sin(90-i)
tani = 1.33
i = 53.06 degrees
++++++++++
4)
critical angle C = sin^-1(1/u)
55 = sin^-1(1/n)
n = 1.22
brewaters angle i = tan^-1n
i = 51 degrees