In the Soapbox Derby in (Figure 1), young participants build non-motorized cars
ID: 1523299 • Letter: I
Question
In the Soapbox Derby in (Figure 1), young participants build non-motorized cars with very low-friction wheels. Cars race by rolling down a hill. Assume that the track begins with a 63-ft-long (1 m = 3.28 ft) section tilted 14 degree below horizontal. What is the maximum possible acceleration of a car moving down this stretch of track? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If a car starts from rest and undergoes this acceleration for the full l, what is its final speed in m/s? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Given inclination theta = 14
length l = 63 ft = 63 * (1/3.28) m
l = 19.2 m
when the car roll down the hill with very low friction
the componentof weight ( m * g * sin(theta) acts along the inclinition
a) the maximum possible acceleration is
a = g * sin(theta)
a = 9.8 * sin(14)
a = 2.37 m/s^2
b)
here initial velocity u = 0
final velocity v = ?
acceleration a = 2.37 m/s^2
from v^2 - u^2 = 2 * a * l
v^2 - 0 = 2 * 2.37 * 19.2
v = 9.54 m/s