Colege of CUNY P&CS; Dept. PHS 114 Final Examination wivntet 2017 Jan 24 PART In
ID: 1523843 • Letter: C
Question
Colege of CUNY P&CS; Dept. PHS 114 Final Examination wivntet 2017 Jan 24 PART Instructions: No Cell Phone Allowed. Use calculator only. Name Multiple-Choice 1. A vehicle that weights 400 N on the surface of the Earth is traveling in outer space at a speed of 400 m/s. It can be stopped by applying a constant force of 20 N for A) 2 seconds. C)80 seconds B) 4 seconds. D) 400 seconds. E) 800 seconds. s pulled by two people in a tug-of-war. Each pulls with 400 N of B) 400 N C) 600 N E) none of these 2 A piece of rope force. What is the tension in the rope? A) zero D) 800 N 3. An 80-kg football player travels to the right at 8 mis and a 120-kg player on the opposte team travels to the left at 4.0 m/s. The total momentum is the right B. 160 kg m/s to A. 240 kg m/s to the left. E. 1120 kg m/s to the right. D. 160 kg m/s to the left. tree includingthe skateboard) Two people sit face to nice that are mass 60 kg push each other with a force of 40 and move apart. Person x, the is 50 kg, to the left at 3 m/s. Person Z, whose right at 1 mls k A. moves to the right at 2.5 m/s B. moves to the 10 mls. mass is 36 C. moves to the right at 4 m/s. D. moves to the right at child's 5. A child runs at 3.0 and jumps onto a sled, initiamy at rest the mass is and if the child and sled slide off together at 2.0 mls after the collision, the sled s angle D. 48 kg C. 12 kg. force F motion 365 kg smooth floor by a the direction of 6. A box is moved 10 m across a parallel to the floor in The a 4 N force acting for 20 seconds. to the force Facts c, 60 Ns. the box force acting has magnitude NS. knowing the weight of by the floor during this Can't tell upon by an impuls E. without D. zero. moving due east s, is block 7. A 3 kg due The final velocity of the magnitude 6 Ns and direction B. 4 m/s east. D. 8 m/s west. east. A. west. C. 4 m/sExplanation / Answer
1. W = m g
m = 400 / 10 = 40 kg
a = F/m = 20 / 40 = 0.5 m/s^2
and applying v = u + a t
0 = 400 - (0.50)t
t = 800 sec
Ans(E )
2. Fnet = T - T = 0
Ans(A)