In the figure below, q1 1.50X10 C and q2 3.50X 10 c. x (cm) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 1)
ID: 1523904 • Letter: I
Question
In the figure below, q1 1.50X10 C and q2 3.50X 10 c. x (cm) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 1) What is the x component of the electric field E at the point (x, y) (6.00 m, 3.00 m)? (Express your answer to three significant figures.) Submit You currently have 5 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 5 more submissions for this question. 2) What is the y component of the electric field E at the point (x, y) (6.00 m, 3.00 m)? (Express your answer to three significant figures.) Submit You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 8 more submissions for this question.Explanation / Answer
part 1:
as both charges are positive , electric field is directed away from the charge and towards the point where electric field is to be found out.
fied due to q1 at (6 m, 3 m):
direction of vector=(6,3)-(0.05,0)
=(5.95,3)
then distance=d1=sqrt(5.95^2+3^2)=6.6635 m
unit vector along this direction(5.95,3)/6.6635
=(0.89292,0.45021)
electric field magnitude=k*q1/d1^2
=9*10^9*1.5*10^(-7)/6.6635^2=30.404 N/C
then in vector notation, field due to q1=E1=30.404*(0.89292,0.45021)=(27.148,13.688) N/C
fied due to q1 at (6 m, 3 m):
direction of vector=(6,3)-(0.08,0)
=(5.92,3)
then distance=d1=sqrt(5.92^2+3^2)=6.6367 m
unit vector along this direction(5.92,3)/6.6367
=(0.892,0.452)
electric field magnitude=k*q2/d2^2
=9*10^9*3.5*10^(-7)/6.6367^2=71.516 N/C
then in vector notation, field due to q2=E2=71.516*(0.892,0.452)=(63.792,32.325) N/C
total field=E1+E2=(90.941,46.013) N/C
hence x component of electric field at (6 m, 3m ) is 90.941 N/C or in 3 significant figures, answer is 90.9 N/C
part 2:
y component of electric field is 46.013 N/C or in 3 significant figures answer is 36.0 N/C
part 3:
x component of force on proton at this position= x component of electric field at that position * charge on proton
=90.941*1.6*10^(-19)=1.46*10^(-17) N=14.6*10^(-18) N
part 4:
y component of force=y component of electric field*charge on proton
=46.013*1.6*10^(-19) =7.36*10^(-18) N