Three fire hoses are connected to a fire hydrant. Each hose has a radius of 0.01
ID: 1525676 • Letter: T
Question
Three fire hoses are connected to a fire hydrant. Each hose has a radius of 0.019 m. Water enters the hydrant through an underground pipe of radius 0.078 m. In this pipe the water has a speed of 3.2 m/s.
a. Find the water speed in each hose
I have already calculated the flow rate which was 0.061m^3/s. To solve this problem I've already tried v= 0.061/ (pi x 0.019^2) and got 53.78m/s however that was marked wrong. I also tried the problem a different way that I found on a different website which suggested to just multiply the velocity by 4 (so 3.2x4 = 12.8 m/s), however this was also wrong. I can't seem to figure it out. Please help.
Thank you.
Explanation / Answer
the rate of flow in 1 hose is 0.061m^3/s/(3)=0.0203 m^3/s
v=Q/A
=(0.0203 m^3/s)/(3.14*0.019^2)
=17.8994 m/s
=18 m/s