Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Submission 2 (1/2 points) Sunday, January 29 2017 08:27 PM CST While exploring a

ID: 1525793 • Letter: S

Question

Submission 2 (1/2 points) Sunday, January 29 2017 08:27 PM CST While exploring a cave, a spelunker starts at the entrance and moves the following distances. She goes 75.0 m north, 250 m east, 104 m at an angle 0 30.0o north of east, and 170 m south. Find the resultant displacement from the cave entrance. The figure below suggests the situation but is not drawn to scale magnitude 340.5 m 3.02 X direction Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.° south of east Cave Final entrance position

Explanation / Answer

For each one resolve them into North and east components.
Adding the North components.
N= 75 + 0 + 104 sin(30) - 150 = - 23 m
And adding the east components we get
E = 0 + 250 + 104 cos(30) + 0 = 340.066

The magnitude of the result is found by Pythagoras' theory
C = sqrt (a^2 + b^2)
=340.8429 m to three significant figures.

And the angle is south of east.
found by arctan (23/340.066)
= 3.869 degrees south of East