Two protons in a molecule are 3.60 times 10^-10 m apart. Find the electric force
ID: 1528396 • Letter: T
Question
Two protons in a molecule are 3.60 times 10^-10 m apart. Find the electric force exerted by one proton on the other. magnitude What is the equation for the electrical force acting between two charged objects? N direction State how the magnitude of this force compares with the magnitude of the gravitational force exerted by one proton on the other. F_e/F_g = What is the mass of proton? What must be a particle's charge-to-mass ratio in the magnitude of the gravitational force between two of these particles is equal to the magnitude of electric force between them? Does this response depend on the separation between the two objects? C/kgExplanation / Answer
part (a)
Fe = k*e*e/r^2 = 9*10^9*1.6*10^-19*1.6*10^-19/(3.6*10^-10)^2 = 1.78*10^-9 N
direction repulsive
part(b)
Fe/Fg =( k*e^2/r^2)/(G*m^2/r^2)
Fe/Fg = (K/G)*(e/m)^2 = (9*10^9/(6.67*10^-11)*(1.6*10^-19/(1.67*10^-27))^2
Fe/Fg = 1.24*10^36
------------------------
part(c)
Fe = Fg
k*e^2/r^2 = G*m^2/r^2
e/m = sqrt(G/k)
e/m = sqrt(6.67*10^-11/(9*10^9))
e/m = 8.61*10^-11 C/kg