For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 c
ID: 1529660 • Letter: F
Question
For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 cm, and c = 25.0 cm Furthermore, suppose the electric field at a point 13.5 cm from the center is measured to be 3.7s times 10^3 N/C radically inward and the electric field at a point 50.0 am from the center is of magnitude 214 N/C and points radically outward From this information, find the following. (Include the sign of the charge in your answer.) the charge on the insulating sphere the net charge on the hollow conducting sphere what is the total charge inside a sphere of radius 50 cm? C the charge on the inner surface of the hollow conducting sphere the charge on the outer surface of the hollow conducting sphereExplanation / Answer
Using
Gauss's Law
E2 = kqtotal/r22
qtotal = 214*0.25/9*109 = 5.94*10-9 C
Qconductor = Qtotal - Qinsulator = (5.94 +7.6)*10-9 = 13.54*10-9 C
d) Qouter conductor = Qconductor - Qinner conductor = 5.94*10-9 C