An athlete training for an event does 5.53 104 J of work during a workout and gi
ID: 1533769 • Letter: A
Question
An athlete training for an event does 5.53 104 J of work during a workout and gives off 3.17 105 J of heat. Consider the athlete to be like a heat engine. (a) Determine the magnitude of the change in internal energy of the athlete. J(b) What is his efficiency? % An athlete training for an event does 5.53 104 J of work during a workout and gives off 3.17 105 J of heat. Consider the athlete to be like a heat engine. (a) Determine the magnitude of the change in internal energy of the athlete. J
(b) What is his efficiency? % An athlete training for an event does 5.53 104 J of work during a workout and gives off 3.17 105 J of heat. Consider the athlete to be like a heat engine. (a) Determine the magnitude of the change in internal energy of the athlete. J
(b) What is his efficiency? %
Explanation / Answer
a) |E| = output work + output heat = 5.53e4J + 31.7e4J = 3.723e5 J
b) input = 3.723e5 J
output = 5.53e4 J
eff = output/input * 100% = 14.85%