Secure l https/www. ignment 5675356 points serPSE95 Pl A 9.50 kg hanging object
ID: 1534295 • Letter: S
Question
Secure l https/www. ignment 5675356 points serPSE95 Pl A 9.50 kg hanging object is connected by a light, inextensible cord over a light, frictionless pulley to a 5.00 kg block that is sliding on a flat table. Taking the coefficient of kinetic friction as 0.237, find the tension in the string. Need Help? Show My Work opsona O -10 points serPSE9 5P066 A block of mass 1.45 kg is pushed up against a wall by a force is that angle of e so oo angle with the horizontal as shown below. The coefficient of static friction makes an between the block and the wall is 0.223.Explanation / Answer
the block goes down with acceleration a m/s2 downwards
9.5g - T = 9.5a ---------(1)
T - 0.237*5g = 5a ---------(2)
adding both we have
a = 5.62 m/s2
T = 9.5(g - a)
= 9.5(9.8 - 5.62)
= 39.7 N
so the tension in the string is 39.7 N