An initially uncharged 3.73 x 10 -6 F capacitor and a 7650 Ohm resistor are conn
ID: 1534662 • Letter: A
Question
An initially uncharged 3.73 x 10-6 F capacitor and a 7650 Ohm resistor are connected in a series to a 1.50 V battery that has neglible internal resistance. What is the initial current in the circuit? Calculate the circuit's time constant. How much time must elapse from the closing of the circuit for the current to decrease to 2.53% of its initial value?
An initially uncharged 3.73 x 106 F capacitor and a 7650 Q resistor are connected in series to a 1.50 V battery that has negligible internal resistance. What is the initial current in the circuit? Calculate the circuit's time Constant. How much time must elapse from the closing of the circuit for the current to decrease to 2.53% of its initial value? Initial current Number Time constant: Number Elapsed time: NumberExplanation / Answer
initial current
I_0 = V/R = 1.5/7650=1.96* 10^-4 A
T = RC = 7650 ( 3.73 * 10^-6) = 0.0285345 s
I = I_0 e^-t/T
2.53/100 * I_0 = I_0 e^-t/0.0285345 s
-t/0.0285345 s= ln ( 0.0253)
t = 0.1049 s