I have the answers, please show work. Thank you. 1. Light of frequency 6 x 1014H
ID: 1536013 • Letter: I
Question
I have the answers, please show work. Thank you.
1. Light of frequency 6 x 1014Hz falls on a pair of slits that are 0.0002 cm apart. The center of the slits is 50 cm from the screen. How far from the central bright line will the first order line appear? The answer is 0.13m
2. Monochromatic light falling on two slits 0.026 mm apart produces the fourth- order line at a 6.4angle. What is the wavelength of light used? Ans: 7.25 x 10-7m
3. Light of wavelength 6.5 x 10-5cm passes through a single slit and falls on a screen 100 cm away. The third-order dark band is 0.25 cm from the center of the pattern.
What is the slit width? Ans: 7.8 x 10-4m
Explanation / Answer
here,
1)
frequency of light , f = 6 * 10^14 Hz
the wavelength , lamda = c/f
lamda = 0.5 * 10^-6 m
D = 0.5 m
slit sepration , d = 2 * 10^-6 m
the distance of the central bright fringe from first order line , y = lamda * D/d
y = 0.5 * 10^-6 * 0.5 /( 2 * 10^-6)
y = 0.13 m