An airplane pulls a 23 kg banner on a cable as depicted in the figure below. Whe
ID: 1536051 • Letter: A
Question
An airplane pulls a 23 kg banner on a cable as depicted in the figure below. When the plane has a constant cruising velocity the cable makes an angle of = 23°.
(a) What is the drag force exerted on the banner by the air?
(b) The weather changes abruptly and the pilot finds herself in a 20 minute rain storm. After the storm she finds that the cable now makes an angle of water = 36°. Assuming the velocity and drag force are the same after the storm, what is the mass of the water absorbed by the banner's fabric during the storm?
Reasoning and RelationshipsExplanation / Answer
a) The drag force Fd is such that
tan23º = 0.424 = mg / Fd = 23kg * 9.8m/s² / Fd Fd = 531.6 N
b) tan36º = 0.7265 = m * 9.8m/s² / 531.6N
Then m = 39.4 kg.
That means that 16.4 kg of water were absorbed.