In the critically acclaimed 2004 lm “Spider-Man 2,” Peter Parker uses his spider
ID: 1536464 • Letter: I
Question
In the critically acclaimed 2004 lm “Spider-Man 2,” Peter Parker uses his spider webbing to bring a runaway train to rest. Let’s assume he stops only one runaway car from the train, with a mass of 38,600 kg, and that the train car was traveling at 150 km/hr when the webbing was applied. (a) What is the impulse of the train car after it comes to a stop? (a) If the webbing stops the train in 30 s, what is the average force that the webbing applies to the train? Use the Impulse-Momentum theorem to nd this answer
Explanation / Answer
impulse-momentum theorem
impulse = chnge in momentum
A) impulse = chnage im momentum = 38600*150 = 579*104 N.sec
B) force is rate of change of momentum
av force = change in momentum / time
Fav = 579*104 /30 = 193*103 N