A single loop of superconducting wire isolated in space carries a constant curre
ID: 1536570 • Letter: A
Question
A single loop of superconducting wire isolated in space carries a constant current of 10^4 A. The loop has a radius of 0.1 m. What is the magnitude of the magnetic field, at the center of the loop, due to this current? 4 pi times 10^-3 Tesla. 2 pi times 10^-2 Tesla. pi times 10^-5 Tesla. 2pi times 10^-4 Tesla. Zero, since the B field for each point on the loop cancels the B field due to the corresponding point on the other side of the loop. Zero, since the current on one side of the loop cancels the current on the other. 4 pi times 10^-1 Tesla.Explanation / Answer
n = N/L = 1/0.2 = 5
I = 10^4 A
Magnetic field at center = B = uo*n*I = 4pi*10^-7*5*10^4 = 2pi*10^-7 T