Masterinc Physics HW chapter 24. Google Chrome Secure l https:// on.masteringphy
ID: 1536658 • Letter: M
Question
Masterinc Physics HW chapter 24. Google Chrome Secure l https:// on.masteringphysi nextB assignment ProblemID 75834611 PH2223-04 Fall 17 HW chapler 24 Problem 24.13 Problem 24.13 Part A Determine the capacitance of the Mercury, assuming it to be a spherical conductor (radius 2.44x106 m). Express your answer with the appropriate units. Value T Units Submit My Answers gave Up a Ask me any signed in as Haley Hodges HelR l Close Resources previous 24 of 27 l next Continue Provide Feedback 64 PM 2/2/20Explanation / Answer
Capacitance of mercuty, C = 40 r
Here, 1/40 = 9x10^9 and r = 2.44x10^6 m
so, capacitance = 1/(9x10^9) x 2.44x10^6 = 2.711x10^-4 F = 271.1 µF