There are two answers as there are two parts (17%) Problem 4: Consider two curre
ID: 1538454 • Letter: T
Question
There are two answers as there are two parts
(17%) Problem 4: Consider two current-carrying wires, separated by a distance d 4.9 cm, as shown in the figure. The left wire is directed out of the page with current 11, and the right wire is directed into the page with current I2. The point Pis a distance d from both wires, so the wires and the point form an equilateral triangle. Otheexpertta.com A 50% Part (a) If both wires are carrying a current of 9.5 A, what is the magnitude of the magnetic field, in tesla, at point P? Grade Summary Deductions Potential 100% sino cos0 tan0 7 8 9 Submissions Attempts remaining: 6 acos0 cotano asin (496 per attempt) detailed view atan0 acotan0 sinh0 1 2 3 cosh0 tanh0 cotanh Degrees Radians BACKSPACE CLEAR Submit Hint I give up Hints: 1 deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 1% deduction per feedback. A 50% Part (b) If the current from the first wire is 9.5 A and the current from the second is 14.5 A, what is the magnitude of the magnetic field, in tesla, at point P?Explanation / Answer
let B1 be the field due to current in the left wire
B1 = mu_o*i/(2*pi*d)
Let B2 be the field due to current in the right wire
B2 = mu_o*i/(2*pi*d)
B1 = B2 = (2*10^-7*9.5)/(0.049) = 38.77*10^-6 T
B1 nad B2 are seperated by 60 deg
Then net field is Bnet = sqrt(2)*B1 = 1.414*38.77*10^-6 = 54.82 T
------------------------------------------------------
B1= 38.77*10^-6 T
B2 = mu_o*i/(2*pi*d)= (2*10^-7*14.5)/(0.049) = 59.1*10^-6 T
Bnet = sqrt(B1^2+B2^2+(2*B1*B2*cos(60))) = sqrt(38.77^2+59.1^2+(2*38.77*59.1*cos(60)))*10^-6 = 85.4*10^-6 T