Problem 6.10 Two objects attract each other gravitationally with a force of 2.5×
ID: 1538548 • Letter: P
Question
Problem 6.10
Two objects attract each other gravitationally with a force of 2.5×1010 N when they are 0.25 m apart. Their total mass is 4.40 kg .
Part A
Find their individual masses.
Express your answer using one significant figure
Part B
Express your answer using one significant figure.
Problem 6.10
Two objects attract each other gravitationally with a force of 2.5×1010 N when they are 0.25 m apart. Their total mass is 4.40 kg .
Part A
Find their individual masses.
Express your answer using one significant figure
mlarger = kgPart B
Express your answer using one significant figure.
msmaller = kgExplanation / Answer
let mass of two objects are m1 kg and m2 kg.
then m1+m2=4.4 kg...(1)
gravitational force=2.5*10^(-10) N
6.674*10^(-11)*m1*m2/0.25^2=2.5*10^(-10)
==>m1*m2=2.5*10^(-10)*0.25^2/(6.674*10^(-11))=0.23412...(2)
then m1-m2=sqrt((m1+m2)^2-4*m1*m2)
=sqrt(4.4^2-4*0.23412)=4.2923...(3)
adding equation 1 and equation 3:
m1=4.3461 kg
then m2=4.4-m1=0.053869 kg
part A:
using one significant figure, m_larger=4 kg
part B:
using one significant figure,
m_smaller=0.05 kg