Exercise 5.15 A load of bricks with mass m1 = 14.2 kg hangs from one end of a ro
ID: 1539280 • Letter: E
Question
Exercise 5.15 A load of bricks with mass m1 = 14.2 kg hangs from one end of a rope that passes over a small, frictionless pulley. A counterweight of mass m2 = 27.4 kg is suspended from the other end of the rope, as shown in the figure. (Figure 1) The system is released from rest. Use g = 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part A What is the magnitude of the upward acceleration of the load of bricks? m/s2
Part B What is the tension in the rope while the load is moving?
Explanation / Answer
let
m1 = 14.2 kg
m2 = 27.4 kg
let a is the acceleration of the load of bricks.
a)
a = (m2 - m1)*g/(m1+m2)
= (27.4 - 14.2)*9.8/(14.2 + 27.4)
= 3.11 m/s^2
b) Tension in the rope while load is moving, T = m1*g + m1*a
= m1*(g+a)
= 14.2*(9.8 + 3.11)
= 183 N