A Students stands at the edge of and throws a stone horizontally over the edge w
ID: 1539392 • Letter: A
Question
A Students stands at the edge of and throws a stone horizontally over the edge with a speed of v_0 = 14.0 the is h = 61.0 m above a flat, horizontal beach as shown in the figures. What are the coordinates of the initial position of the stone? What are the components of the initial velocity? Write the equations for the x and y components of the velocity of the stone with time(use the following as necessary t let the variable I be measured in) What the equations of the position of the stone with time, using the coordinates in the figure How long after being released does the stone strike the beachExplanation / Answer
c) components of velocity
Vx = Vox (t) --------there is no accleration along the x axis
Vy = 0 + 1/2 g t^2 ( the initial vertical velocity is 0)
d) y (h) = 1/2 gt^2 ( where y is the height)
e)