Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID 7460219

ID: 1540012 • Letter: I

Question

I https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID 74602194 Secure General Physics Part l (Spring 2017 Signed in as Amin Musabeh Ch19HW Problem 19.54 previous I 16 of 28 l next Problem 19.54 Submit My Answers Give Up In (Eigure the total resistance is 20.0 kn and the batterys emt is 310 V.The time constant is Correct measured to be 24.0 us Part B Figure 1 of 1 Calculate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 15.0 V ater the switch is Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. t- 1.98.10 s My Answers Gve Up Incorrect. Try Again: 5 attempts remaining

Explanation / Answer

Time constant is given and it is 24x10^-6s

Vr=15=31e^-t(/0.000024)
e^(-t/0.000024)=15/31=0.48387
-t/0.000024)=ln 0.48387=-0.7259
t=17.42 microseconds