In the simple AC circuit shown on the right, C = 0.051 F, L = 1.5 H, R = 32 ohm,
ID: 1540648 • Letter: I
Question
In the simple AC circuit shown on the right, C = 0.051 F, L = 1.5 H, R = 32 ohm, delta V = delta V_max sin(omega t), where delta V_max = 52 V and omega = 95 rad/s. Part (a) Express the capacitive reactance, X_C, in terms of C and omega. Part (b) Calculate the value of X_C, in ohms. Part (c) Express the inductive reactance, X_L, in terms of L, and omega. Part (d) Calculate the value of X_L, in ohms. Part (e) Express the impedance, Z, in terms of R, X_l, and X_C. Z = 1/(RX_LX_C) Calculate the value of Z, in ohms. Part (g) Express the maximum current, I_max, in terms of delta V_max and Z. Part (h) Calculate the value of I_max, in amperes. Part (i) Calculate the value of rms current, I_rms, in amperes. Part (j) Express the average power delivered to the circuit, P_avg, in terms of I_rms and R. Part (k) Calculate the value of P_avg, in watts.Explanation / Answer
part a )
Xc = 1/wc
part b )
given w = 95
c = 0.051
Xc = 0.206 ohm
XL = w*L
part d )
XL = 142.5 ohm
part e )
Z = sqrt(R^2+(XL-Xc)^2)
part f ) = 145.85 ohm
part g ) = Imax = Vmax/Z
part h ) = Imax = 52/145.85 = 0.36 A
part i ) Irms = Imax/sqrt(2)
Irms = 0.25 A
part j ) Pavg = Irms^2*R
part k )Pavg = 2.03 W