Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. A 5-turn square loop (side length = 4.0cm) has a resistance of 0.50 and is no

ID: 1541468 • Letter: 1

Question

1. A 5-turn square loop (side length = 4.0cm) has a resistance of 0.50 and is normal to a constant 0.85T magnetic field so that it has a maximum flux through the area of the loop. What would be the magnitude of the induced current in the wire loop if it is rotated from 0 degree to an angle of 75 degree with respect to the external field in 6.5 x 10-2 seconds?

2. A single square wire loop (side length = 4.0cm) has a resistance of 1.6 and initially has a magnetic flux of 3.20 x 10-5 Wb passing through it due to a constant magnetic field from a permanent magnet that is 7.0cm away. If the magnet is moved to a distance of 3.0cm away from the loop in 0.39 seconds the current induced in the wire is 68.38A. What is the strength of the magnetic field at 3.0cm? Assume the normal line from the wire loop always has an angle of 0 degree with respect to the field.

3. A long wire runs along the x-axis and carries a conventional current of 2.61A in the +x-direction. An electron moves at a velocity of 5.9 x 105m/s in the -y-direction along the y-axis towards the wire. Determine the magnitude and direction of the magnetic force experienced by the electron when it is a distance of 1.50mm from the wire.

Explanation / Answer

1)

EMF induced = change in flux / time

E = NBA( cos theta1 - costheta2 ) / time

E = 5x0.85x0.04x0.04 ( 1-cos75 )/time

E = 0.0775389 Volts

current = E/R

i = 0.155 A