Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7) Two identical blocks (mass of each is 3.5 kg) are connected by a string. You

ID: 1544240 • Letter: 7

Question

7) Two identical blocks (mass of each is 3.5 kg) are connected by a string. You pull them with another string across flat ground that has a coefficient of kinetic friction of 0.3. If the string you pull with has a maximum tension of 50 Newtons, before it snaps, what is the maximum acceleration you can give the blocks? What’s the tension in the string connecting the blocks when the acceleration is this maximum amount? 7) Two identical blocks (mass of each is 3.5 kg) are connected by a string. You pull them with another string across flat ground that has a coefficient of kinetic friction of 0.3. If the string you pull with has a maximum tension of 50 Newtons, before it snaps, what is the maximum acceleration you can give the blocks? What’s the tension in the string connecting the blocks when the acceleration is this maximum amount?

Explanation / Answer

T - u(2m)g = 2ma

50 - 0.3(7)9.81 = 7a

29.399 = 7a

a = 4.199 m/s^2

t - umg = ma

t = ma + umg

t = 24.997 N