Ignore writing already on the paper. Carbon is in the semiconductor category of
ID: 1544876 • Letter: I
Question
Ignore writing already on the paper.
Carbon is in the semiconductor category of materials and has a range of resistivity. A resistor itself is 2 cm long and has a cross sectional area of 4 mm^2. What current would flow thru this resistor if it has 120 V across it? A 60 W light bulb is powered by a connection to a wall outlet with 12 V across the plug terminals. a) What is the current passing thru this resistor? b) An incandescent light bulb is typically 2% efficient, meaning 98% of the power goes to generating heat due to resistance. Calculate this resistance. c) If a fluorescent lamp has an effective resistance of 210 ohms, what is its efficiency?Explanation / Answer
11)
Resistance
R = resistivity x L/A
R = 60x10^-5 x 0.02 /4x10^-6
R = 3 ohm
current flowing through conductor
i = V/R
i = 120/3
i = 40A