A 129-kg astronaut acquires a speed of 2.90 m/s pushing off with her legs from a
ID: 1545488 • Letter: A
Question
A 129-kg astronaut acquires a speed of 2.90 m/s pushing off with her legs from a 1900 kg space capsule. Use the reference frame in which the capsule is at rest before the push. If the push lasts 0.650 s, what is the magnitude of the average force exerted by each on the other? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the kinetic of the astronaut after the push in the reference frame? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the kinetic energy of the capsule after the push is the reference frame? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
m = 129 kg, v = 2.9 m/s, M = 1900 kg
t = 0.65 s
Part B:
F = DP/Dt = (P2 -P1)/t
F = (129*2.9 -0)/0.65
F = 575.54 N
Part C:
KEa = 0.5mv^2 = 0.5*129*2.9^2
KEa = 542.4 J
Part D:
from conservatio of momentum
mv = Mu
129*2.9 = 1900*u
u = 0.197 m/s
KEc = 0.5Mu^2
KEc = 0.5*1900*0.197^2
KEc = 36.87 J