Question
All of them please :)
Physics 222, Winter 2015. Final Exam Name 1) An oscillator creates periodic waves with period T and amplitude A on a stretched string of tension F a. If the period of the oscillator increases to 2T, what happens to the wave speed? b. If the period of the oscillator increases to 2T, what ha c. If the period of the oscillator is T and the amplitude of the increases to 2A, what happens to the wave speed? d. If the period of the oscillator is T and the amplitude of the increases to 2A, what happens to the wavelength? e, If the period af the oscillator is T and the amplitude is and the tension of the string o 2F, what happens to the wave speed? f If the period of the oscillator is T and the amplitude is A, and the tension of the string increases to 2F, what happens ta the wavelength? 2) A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 220 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.960 m. The fishenman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 5.50 m apart. a, How fast are the waves traveling? b. What is the amplitude A of each wave? c. What is the equation of the wave? (Assume that 4a-0) 3) The Fraunhofer sodium D double line has a wavelength of 58929 mm in a vacuum. If the is wavelength of that light decreases to 244.52 nm through strontium titanate what high-voltage the index of refraction of this substance that is often used as a dielectric in capacitors? A whistle of frequency 4312 Hz moves in a circle of radius 106.0 cm at period of 1.05s. at What are the lowest and the highest frequencies heard by a listener a long distance away, 4) rest with respect to the center of the circle? influrr ndig waves, microwaves, infrared, visible, ultraviolet, x.
Explanation / Answer
2)D = 5.5 m ; t = 2.2 s
T = 2 x t = 2 x 2.2 = 4.4 s
a)speed will be:
v = D/T = 5.5/4.4 = 1.25 m/s
Hence, v = 1.25 m/s
b)Amplitude is:
A = 0.96/2 = 0.48 m
Hence, A = 0.48 m
c)general form of the eqn is:
y = A sin(wt)
[v = A w => w = v/A = 1.25/0.48 = 2.6]
y = 0.48 sin(2.6 t)